Хип-хоп в музиката е музикален стил, възникнал в рамките на хип-хоп културата. Основна характеристика на хип-хоп музиката е рапирането, поради което тя често се нарича и просторап, макар че обикновено включва и други техники, като диджействането, семплирането, скречинга и бийтбокса. Направлението възниква през 70-те години в Бронкс, главно сред афроамериканците и американците от ямайски произход.Рапът е вокален стил, основан на речитативи в стихове и рима, обикновено съпровождани от инструментален или синтетичен бийт, но понякога изпълнявани и а капела. Бийтът, почти винаги в размер 4/4, може да бъде съставен от семплирани сегменти от други песни[1] или от оригинални части. Текстът на речитатива може да е предварително подготвен или импровизиран.
Ритъм енд блус
Ритъм енд блус (на английски: Rhythm and blues) или съкратено R&B или R'n'B / RnB е събирателно понятие, обозначаващо всички прояви на негърската популярна музика, възникнали на основата на блуса, от 40-те години на 20 век насам в САЩ. Ар ен Би музиката комбинира джаз, госпъл и блус влияния, първоначално представяни от афроамериканските изпълнители.
Поп Фолк
Поп фолка, наричана още чалга или етно поп, е музикален стил, придобил популярност в България в началото на 90-те години на 20 век и съчетаващ български, арабски, турски, гръцки и ромски мелодии, както и мотиви от фламенко. Характерни за него са повтарящите се музикални и танцови ритми, а начинът на танцуване се нарича кючек.
Дъбстеп
Дъбстепът (dubstep) е музикален стил от областта на електронната танцова музика, носещ своите корени в гериджа в Лондон в началото на 21 век. Отличава се с акцент върху басовите звуци с ниска честота и разредения фонов брейкбийт. Темпото е обикновено в порядъка на 138—142 удара в минута.
Соул
Соул музиката (на английски: Soul music) е музикален стил, комбинация от ритъм енд блус и госпъл, която се заражда към края на 50-те години на 20-ти век в Цъединените американски щати. В този стил се набляга в по-голяма степен върху изпълненията на самите вокалисти и се смесват и изпозват, както религиозни, така и нерелигиозни музикални теми. Соул е музика, която изгрява от афроамериканският начин на живот в САЩ. Основни характеристика са диалог, чрез песен между солиста и хора; примамливи ритми, придружени от пляскане с ръце и импровизирани движения.
Хаус
Хаусът е стил в електронната музика, който води началото си от 70-те години, но започва развитието си от САЩ в средата на 80-те. Първоначално се развива в Чикаго, а след това и в други американски градове като Ню Йорк, Детройт, Лос Анджелис и Маями.Основният елемент в хаус музиката е изнесеният 4/4 ритъм, генериран най-често с барабани. Характерно за този тип музика е непрекъснато повтарящата се бас линия. Често пъти се включват семпли и от други стилове като джаз, блус или синт поп и перкусии..
Джаз
Джазът (на английски: Jazz) е музикален стил, който възниква в първата половина на 20 век в южните части на САЩ и съчетава в себе си африкански и европейски музикални традиции. От самото начало досега, джазът съчетава американска популярна музика от XIX-ти и XX-ти век.Това е очевидно от характерните му черти, които включват суинг, рагтайм, полиритмия и импровизация.Липсата на фиксирани правила го превръща в един от най-жизнените и разнообразни музикални жанрове в света. Характерни инструменти за него са тромпетът,саксофонът, тромбонът, кларинетът, пианото и китарата.
Пънк
Пънкът (на английски: Punk) е течение в културата, зародено в САЩ, Великобритания и Австралия в средата на 70-те години на 20 век. Той има няколко елемента: музикалният стил пънк-рок, пънк модата и характерна философия, в основата на която стоят антиконформизмът, индивидуализмът и анархизмът.
Рок
Рок музиката (на английски: Rock, съкратено от rock'n'roll) е популярен музикален жанр, обобщаващ няколко поджанра и водещ началото си от първата половина на 1950-те години на XX век в САЩ. Корените му се крият в ранния ритъм енд блус и американската кънтри музика, както и в джаза и класическата музика.
Реге
Регето е музикален стил, възникнал на остров Ямаийка в края на 60-те години и получил световна известност чрез песните на Боб Марли през 70-те години. Направлението е резултат от еволюцията на ска и рокстеди (комбинация между соул, бийт и ритмиката на Ямайка). Характерният китарен ритъм е с акцент върху слабите тактови времена, а басът изпълнява ролята на контрапункт.Песните са социално-критически послания, обърнати към по-широк кръг проблеми - колониализма, борбата срещу апартейда и др.